Железен дефицит
Какво е скрит железен дефицит, как да го познаем и има ли връзка с детския сън?
Как да се справим със „скрития“ железен дефицит?
Ако се уморявате бързо, ако косата ви капе, ноктите са чупливи, а кожата е суха, ако „всичко ви боли и нищо не помага“ – време е да се изследвате за дефицит на желязо.
Притеснителен е фактът, че все по-често латентният (скрит) железен дефицит се среща при много хора. Въпреки че нивата на хемоглобина могат да са все още нормални, може да се стигне до изчерпване на транспортните и органните запаси на желязо. Днес недостигът на желязо е една от най-честите патологии. Медицинските доклади сочат, че над 1,5 милиарда човека страдат от дефицит на желязо. Ясно е, че желязодефицитната анемия сама по себе си не е болест, но в същото време може да бъде симптом на сериозна патология.
Каква е ролята и значението на минерала желязо за човека?
Желязото е минерал, който тялото ни може да получи само отвън и частично от собствените си унищожени червени кръвни клетки, които, уви, не са вечни и живеят средно 90 дни. В организма на желязото е отредена най-важната функция – осигуряването на кислород. Желязото е част от хемоглобина, протеинът, който пренася кислорода, и без него тази функция става невъзможна. Освен това желязото участва в механизмите на имунитета, функционирането на редица ензими. Нуждата на организма от желязо е висока и нараства при всяко натоварване – както положително (бременност, кърмене, спорт, интензивна работа), така и не толкова (хронични заболявания и др.).
Ето кои са симптомите на недостиг на желязо в организма на възрастните:
Умора;
Нарушена способност за концентрация;
Бледост на кожата;
Студени крайници;
Главоболие и замаяност;
Повишен апетит към някои храни;
Чупливи нокти и коса.
Скритият дефицит на желязо е състояние, при което в тялото се изчерпват железните запаси (депа), но все още не се развива анемия (*анемията се характеризира с намален брой червени кръвни клетки и/или хемоглобин).
Бебетата,които са в риск от развитие на дефицит на желязо.
Преждевременно родени бебета;
Близнаци;
Бебета, чиито майки са имали дефицит на желязо или анемия преди и/или по време на бременността;
Бебета, чиито майки са спазвали диета или практикували вегетарианство или веганство преди и по време на бременността;
Бебета над 4 месеца на изключително кърмене;
Бебета, получаващи прясно и кисело краве мляко преди 12 месеца;
Най - честите симптоми,които наблюдаваме при децата:
намален апетит към твърда храна (особено месо), по-трудно захранване;
бебето трудно издържа нормални за възрастта интервали на будност;
чести нощни събуждания. Възможно е дълго време дефицита на желязо при децата да протича без тези симптоми.
С напредване на състоянието и поява на анемия могат да възникнат и много други симптоми, но точно това, което описваме, се среща най-често при бебетата, които имат дефицит на желязо без анемия.
Докъм 4-тия месец бебето има запаси на желязо, но след това те започват да се изчерпват. Затова е важно захранването да се случи около 6-тия месец. Американската педиатрична асоциация препоръчва всички кърмачета, които са на изключително кърмене, да получават профилактична доза желязо след 4-тия месец до момента, в който активно се въведат храни, богати на желязо.
Изследванията, които са необходими,за да разберем дали детето има дефицит на желязо са пълна кръвна картина (ПКК) + феритин.В голяма част от лабораториите тези изследвания могат да се направят от капилярна кръв(от пръстче).
Важно!
При остри заболявания (вирусни и бактериални инфекции)феритинът може да се повиши.Затова се препоръчва този показател да се пуска,когато детето е напълно здраво.
Дефицитът на желязо се лекува с прием на железен препарат, предписан от детски хематолог или педиатър.
Храни, богати на желязо:
Морски дарове;
Риба;
Червено месо;
Субпродукти (карантии);
Пуешко;
Спанак;
Бобови растения;
Тиквени семки;
Броколи;
Киноа;
Черен шоколад.
Източник (интернет)