Развитие на бебето от раждането до 3 - ти месец

Развитие на бебето от раждането до 3 - ти месец
Първите три месеца от живота на бебето са период на интензивно развитие, в който то преминава през значителни промени в двигателните умения, сетивата и емоционалната връзка с родителите.Очаквайте то да расте и да се развива със собственото си темпо. Имайте предвид, че бебе, родено по - рано, наричано още недоносено, може да има забавяне в някои етапи.
Какво да очакваме?
Двигателни умения:
Движенията на вашето новородено вероятно ще бъдат резки в началото. Но през следващите два месеца повечето бебета започват да ги контролират. Вратът на вашето новородено също ще стане по-силен през това време. До два месеца, когато държите бебето си, то трябва да може да поддържа главата си самостоятелно. До края на третия месец повечето бебета могат да повдигат главата и гърдите, поддържани от лактите, докато лежат по корем. През този период бебетата откриват ръцете си. До края на третия месец вече могат да ги отварят и затварят, както и да хващат играчки, които насочват към устата си.
Слух:
Новородените могат да чуват, но все още не разбират значението на звуците. Когато навършат един месец, започват да реагират на познати звуци, като завъртат главата си. До тримесечна възраст бебето ви може да показва вълнение при чуване на определени звуци или да замлъкне, за да слуша гласа ви.
Зрение:
През първите три месеца бебетата обръщат най-голямо внимание на лицата. През това време вашето бебе вероятно ще придобие способността да следва обект, докато се движи пред очите му. Постепенно бебетата успяват да фокусират обекти, които са по-далеч. На възраст около 2 месеца може да започнат да се усмихват, когато другите им се усмихват. До края на третия месец вашето бебе трябва да установи зрителен контакт.То може също да започне да различава цветовете.
Комуникация:
Бебетата възприемат информация чрез езика на тялото, изражението и начина, по който ги обгрижвате. Въпреки това, основният им начин за изразяване на нуждите в началото е чрез плач. До 2-месечна възраст бебето ви може да гука и да повтаря гласни звуци в отговор на вашия глас или нежна игра. През следващия месец може да започне да изпробва различни звуци. Освен това, се научава да имитира звуци и да се усмихва, когато чуе гласа ви.
Насърчаване на развитието на вашето бебе
Връзката ви с вашето бебе е в основата на неговото развитие. Доверете се на способността си да посрещнете неговите нужди.
Едно от най-важните неща, които можете да направите за вашето бебе, е да се грижите за себе си. Много жени, които стават майки за първи път, преживяват емоционални възходи и спадове през първия месец – това е напълно нормално. Опитайте се да си осигурите почивка, когато е възможно, и продължавайте да правите неща, които ви носят удоволствие. Не се колебайте да помолите за помощ с домакинството или грижите за бебето. Ако обаче усещате продължителна тъга или емоционален дискомфорт, който трае повече от няколко седмици, поговорете с вашия лекар или друг специалист.
Гушкайте бебето си. Контактът кожа в кожа подпомага развитието на мозъка му. Когато го държите близо, му помагате да се чувства сигурно, защитено и обичано.
Говорете на бебето. Когато бебето ви гледа, установете зрителен контакт. Говорете му, променяйте изражението и тона на гласа си. Простите разговори полагат основите за езиковото му развитие. Пейте му, четете приказки на глас и реагирайте на гукането му.
Давайте му играчки с различни текстури и смели шарки. Докато го наблюдавате, поставяйте го по корем за игра. Издавайте звуци, за да го насърчите да повдига главата си. Много новородени се изнервят, когато са по корем – това е нормално. В началото дръжте тези сесии кратки, но продължавайте да опитвате. Ако бебето ви се умори, сложете го по гръб да си почине.
Но не прекалявайте. За бебето всичко е ново. Докато учи, то може да се претовари с нови преживявания. Плачът може да е знак, че има нужда от почивка. Ако се обръща настрани или извива гръб, това също може да е сигнал за свръхстимулация.
Реагирайте бързо на сълзите му. При повечето новородени плачът достига своя пик около шестата седмица, след което постепенно намалява. Реагирайте бързо, когато бебето ви плаче – няма опасност да го разглезите с внимание. Напротив, вашата грижа изгражда силна връзка и увереност, които ще му помогнат един ден да се успокоява самостоятелно. Понякога обаче плачът е просто начин бебето да изрази чувствата си и няма какво повече да направите, освен да сте до него. Затова, колкото и трудно да е да го слушате, не приемайте плача като знак, че не се справяте.