Регресия на съня при бебета и малки деца.
Регресия на съня при бебета и малки деца.
Какво е регресия на съня?
Най-общо казано, регресията на съня описва временни периоди, когато бебетата или малките деца не спят толкова добре, колкото в миналото. Това не е научен или медицински термин, но може да го чуете от родители, консултанти по съня и педиатри.Промените в модела на съня са нормални, докато децата растат и се развиват – и често са временни. Въпреки това, много хора подозират, че регресията на съня може да бъде предизвикана от промяна в рутината на вашето дете (като ваканция или болест) или промяна в развитието (като научаване да пълзи , стои или ходи , или приучаване на гърне ).
Регресията на съня често преминава от само себе си, но със сигурност междувременно прави съня труден.
Защо се случва регресия на съня на бебето?
Навиците за сън на вашето бебе могат да се променят – и изглежда, че правят крачка назад – по много причини. Възможните обяснения за регресията на съня включват:
- Промени в съня: Между 3 и 6-месечна възраст повечето бебета променят моделите си на сън, за да бъдат будни повече през деня и да спят по-дълго през нощта. Техните цикли на сън започват да приличат повече на тези на възрастни по начина, по който се редуват между лек и дълбок сън. Но докато вашето бебе преминава между етапите на съня, то може да се събуди и да не може да заспи отново . (Възрастните и по-големите деца също се будят през нощта поради тази причина, но обикновено заспиват веднага.)
- Основни етапи: Родителите често съобщават за регресия на съня, когато бебето им учи ново умение, като преобръщане , пълзене или стоене. Някои експерти казват, че това може да се случи, защото бебетата са толкова заети с усвояването на умението, че искат да го практикуват през цялото време, дори през нощта. Също така, ако вашето бебе се е научило да стои , то може да се опита да направи това в креватчето си, когато се събуди и след това да заплаче, защото все още не се е научило как да се върне.
- Промени в околната среда: Малките промени в обкръжението на вашето бебе могат да повлияят на това колко добре спят. Промените във времето могат да повлияят на температурата в стаята на вашето бебе, правейки го твърде топло или твърде студено през нощта. Или може би има друго външно смущение, като например външната светлина свети в стаята му или кучешки лай.
- Тревожност при раздяла : Между 6 и 12-месечна възраст вашето бебе започва да разбира, че е отделено от вас и може да стане тревожно, когато вие или вашият партньор напуснете стаята. Това безпокойство от раздяла обикновено достига своя пик на възраст от 10 до 18 месеца и изчезва до 2-годишна възраст. Вашето бебе може да вика за вас посред нощ, да се опитва да стане от креватчето си или да иска да спи в леглото ви. Безпокойството от раздяла, макар и трудно, е нормална част от емоционалното развитие на вашето дете.
- Промени в рутината: Може би сте отишли на почивка и бебето ви е останало будно по-късно от нормалното. Или детето ви е било болно и е свикнало да го проверявате през нощта и да го люлеете или успокоявате да спи. Всякакви промени в обичайния режим на вашето дете – или промяна на времето – може временно да наруши моделите на съня му.
Как да се справим с регресията на съня?
Ако детето ви е на поне 4 месеца и има проблеми със заспиването или запазването на съня, може да обмислите обучение за сън.
Имайте рутина преди лягане . Ако все още не сте, започнете предсказуема и успокояваща рутина за лягане с вашето бебе. Поставете бебето си в креватчето, когато е будно. Опитайте се да не позволявате на бебето да заспи, докато се храни, люлеете го или е в леглото ви. Вместо това го сложете в креватчето, когато е сънливо, но още не е заспало, за да заспи само. Целта е да се научи да се самоуспокоява така че да не е необходимо да му помагате всеки път, когато се събуди.
- Не бързайте. Ако бързате да го проверите всеки път, когато плаче и го нахраните, залюлеете го обратно да спи или го доведете в леглото с вас, то вероятно ще разчита на това, за да заспи отново .
- Направете нощта скучна. Научете бебето си, че нощта не е вълнуваща. Ако трябва да преоблечете или нахраните бебето си през нощта, направете го бързо на приглушена светлина. Дръжте дейностите тихи и спокойни.И отделяйте на бебето си много внимание през деня, за да научи, че денят е време за игра.
- Останете последователни. Опитайте се да се придържате към рутината си за лягане и указанията за сън, дори в трудни периоди.
- Уверете се, че детето ви се чувства удобно. Проверете дали температурата в стаята на вашето бебе не е твърде гореща или ниска. Ако е хладно, поставете ги в уютен и безопасен спален чувал . Внимавайте за външни шумове или светлини, които може да пречат на вашето бебе. Опитайте да използвате машина за бял шум или вентилатор, за да заглушите други шумове, и използвайте затъмняващи завеси, за да предпазите светлината. Ако детето ви се страхува от тъмнината, добре е да използвате нощна лампа или да оставите светлината от коридора да проникне в стаята им.
- Ако детето ви наскоро се е научило да се изправя, може да има проблеми с връщането назад. Те също могат да викат за помощ през нощта, след като се изправят в креватчето си. През деня им помагайте да се упражняват да слизат, като ги подкрепяте. Предложете им играчка .По-големите бебета (над 6 месеца) и малки деца обичат да се гушкат с одеяло или мека играчка, когато си лягат.
- Бъдете спокойни. Опитайте се да проявите разбиране, дори когато поведението на детето ви по време на сън е уморително. Ако се ядосате или разстроите, можете да влошите проблемите със съня. Да останете спокойни ще помогне да успокоите и детето си.